Orde houden als creatieve invalkracht, de muziekmeester leert ‘t.

Tenminste: hij doet verschrikkelijk zijn best. De ene keer gaat het al best aardig. Hij maakt vorderingen met orde houden in zijn creatieve invallessen.

Er zijn momenten dat de praktijk van de klas een stuk weerbarstiger is. Maarrr daar heeft hij intussen wat kunstjes en trucjes voor geleerd. Als die “geheime gevechtstechnieken” er aan te pas moeten komen, gaat het nog niet vanzelf maar dat zijn zowaar gouden leermomenten. daar ga je meer van horen in dit snarenblog verhaal.

Word ook supporter. Maak me blij!

Orde houden in wát voor lessen?!

Stel je voor dat je, net als ik, het rampzalige idee in je hoofd hebt gekregen om als creatieve beroepsgek je eigen veilige atelier, muziekruimte of wat dan ook, uit te rennen en een beetje als invaller voor de klas te gaan staan, met je creatieve vak. Dat is toch gewoon vragen om problemen?

Ja, oké ik kan het uitleggen hoe het zover gekomen is. Ik heb er zelfs, heel creatief, een pagina over gemaakt op deze site. En ja, je gaat vroeg of laat gegarandeerd aanlopen tegen wat lastige dingen op gebied van orde houden. Je bent overigens niet de enige. Iedere beginnende leraar heeft dat. Alleen sta je als beginnende creatieve invaller nog een beetje extra op achterstand.

  • Je kent de kinderen niet. Hun namen niet en hun gebruiksaanwijzing ook niet.
  • Aan het eind van de dag ga je weer en je volgende lesdag is weer ergens anders. Die kinderen ken je niet. Hun namen niet en hun gebruiksaanwijzing ook niet etc. etc.
  • Een nieuwe leraar wordt altijd uitgeprobeerd dus je bent altijd weer aan de beurt..
  • Je kent de gewoontes van de school niet. Daar gaan ze waarschijnlijk misbruik van maken.
  • Je hebt een creatief vak. Dat geeft meer “vrije” momenten = chaos in de klas.


Als ik mijn best doe, kan ik er nog wel een paar verzinnen. Maar oké, Orde houden is voor iemand als ik best lastig.

Eigenlijk wil ik het gewoon gezellig hebben met een schoolklas en lekker aan het werk gaan met mijn muzikale, creatieve lesprogramma. Gewoon aan de gang gaan met je geliefde vak en dan de schoolkinderen enthousiast krijgen zodat ze fijn meedoen zonder klieren of ander wangedrag….

Ja, soms werkt het inderdaad zo. Je hoeft dan niet of nauwelijks te denken aan het houden van de orde. Maar dat is wel geluk hebben als je zo’n klas treft. Mijn eerste schoolopdracht ging zo. Een halve klas. Ze vonden het leuk en we hadden er zin in!

afbeelding: boeken over orde houden

Soms is er gewoon meer nodig. Er zijn soms kinderen die de boel dusdanig verstoren in je les dat het niet meer werkbaar is. Vervelend voor jou. En ook vervelend voor de kinderen die wel graag lekker mee gaan doen!

Een beetje ruggensteun vanuit de school is dan wel heel prettig. Meestal krijg ik dat ook. Ik vraag altijd naar wie ik toe kan als ik iets met een leerling heb waar ik zelf niet uit kom.

Liever regel ik mijn zaken in de klas gewoon zelf. Alleen in het uiterste geval stuur ik een leerling er uit naar de directeur of naar een andere juf of meester.

Regie in de klas, hoe dan?

Maar ja dan moet je dus wel zelf goed de regie in de klas in handen hebben. Geloof me: dat is een leerproces. Ik heb echt niet de wijsheid in pacht op gebied van orde houden. Ik begin het een beetje te leren. Zie dit hele verhaal maar als collegialiteit of intervisie.

Ik heb wat korte cursussen en trainingen gedaan over lesgeven in het basisonderwijs. Voor een klein deel ging dat dan ook over klassenmanagement en dus ook over orde houden. Daar heb ik best wat van geleerd. Maar als je dan de praktijk in gaat, blijkt het allemaal nog heus een beetje ingewikkeld te zijn.

Een van die trainingen was de 5 daagse “qrabbl academie” (wel een heel chique naam voor zoiets). De laatste dag hiervan ging dus over dat zogenoemde klassenmanagement. We bekeken o.a. filmpjes van leraar 24 gemaakt door ene René Kneyber (de schrijver van het boek linksonder op de foto). Super grappig en leerzaam! Daarna ben ik zelf ook van alles gaan lezen op internet maar ook ouderwets, in papieren boeken.

Meestal gaan deze boeken en artikelen er vanuit dat je “gewoon” leraar bent van beroep en als je op een basisschool werkt, dat je dan “gewoon” een klas hebt. Het hele schooljaar zie je dan dezelfde gezichten. Je kunt weken de tijd nemen om van alles op te bouwen.

Als creatieve invalleraar ligt dat allemaal flink anders. Waar een ander weken of maanden over doet, moet jij meestal in 1 dag voor elkaar zien te krijgen….

Ik doe verschrikkelijk mijn best om die kunst te leren. Daarvoor wapen ik mezelf met theorie die ik o.a. uit boeken haal. daarna ga ik het in de praktijk van een lesdag gewoon uitproberen. Sommige dingen werken bij mij super goed en bij andere dingen heb ik dat wat minder.


Mijn opgedane wijsheden over het orde houden:


De heerlijkste hulpregels voor het herstellen en houden van de orde in onder- en bovenbouw:

Nieuwsgierig geworden naar mijn heerlijke hulpregels voor het orde houden? Ik heb er 2. Gebruik ze gerust. Pas ze naar harte lust aan.

Hier eentje voor de onderbouw:
Ik doe voortaan goed mee met de muziekles. Ik praat of roep er niet doorheen. Want dat is heel naar voor de meester en ook voor de anderen.

De regel voor de bovenbouw is een stukje uitgebreider:
Ik ben ……………………….. en ik zit in groep ……………… Natuurlijk weet ik best wel wat normaal meedoen is. En dat ga ik voortaan zo goed mogelijk doen. Ik ga dus niet zomaar door de klas heen praten of roepen. Zelfs niet als anderen dat wel doen. Ik ga er dan niet op in.

Ook praat ik niet door de meester heen als hij iets zegt. Ik ga ook niet hard door de klas roepen dat de anderen stil moeten zijn want dat helpt natuurlijk ook niet.

Als ik de les verstoor, op wat voor manier dan ook, is dat heel vervelend voor meester Willem, voor degenen die graag goed mee willen doen en ook voor mijzelf want dan moet ik dit hele lange verhaal een aantal keer overschrijven. En zo leuk is dat nu ook weer niet.

Gaat het nu altijd goed met orde houden in die creatieve lessen?

Wat zou het leuk zijn als ik hier volmondig “ja” op kon zeggen. Maar nog steeds is de praktijk soms weerbarstig. Ik mag gelukkig wel zeggen dat het hele verhaal van hierboven helpt.

Er is een situatie die ik nog steeds lastig vind. Dat is als ik niet 1 hele lange dag met 1 klas optrek maar meerdere weken achter elkaar een of meer klassen een half of heel uur of iets ertussenin, muziekles mag geven.

Het hele idee van de hulpregels komt dan niet zo goed uit de verf. Want de les is maar kort en de tijd dat je iemand kan laten schrijven ook. Daar moet ik eens goed over na denken. Over afspraken met de vaste meester of juf van zo’n klas dat die er voor zorgt dat ze toch hun schrijfwerk af moeten hebben voordat ik ze de volgende keer weer zie.

Heb je nu zoiets van: wie is die Willem van Zoelen dan wel met zijn muziek, verhalen en hulpregels? Nou dan kun je even kijken, als je wil hoor, op mijn pagina waarop ik me een beetje voorstel.

Ben je nu toevallig directeur van een basisschool en vind je dit hele verhaal nogal grappig? Of zit je nu een beetje meewarig te glimlachen? Zou je wel eens willen zien wat ik er in het echt van terecht breng? Zou kunnen toch? Je zou op mijn pagina over het school lesgeven kunnen kijken. Direct contact met me opnemen mag ook.

Door op deze knop te klikken, stuur je me een e-mail bericht. Vertel a.u.b. wie je bent en waarvan en wat je in gedachten hebt/ wat je wil weten. Ik lees dagelijks mijn mail.

2 Replies to “Orde houden als creatieve invalkracht, de muziekmeester leert ‘t.”

  1. goed bezig, Willem! Succes in de klas.

    Beantwoorden

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *